TENTANG DIRI SAYA

My photo
NO MATRIK:D20102041602 PJJ UPSI 2011-2015

Friday, 6 January 2012

RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                       :           Bahasa Melayu
Tahun                                     :           Satu Amanah
Bilangan Murid                       :           32 orang
Hari                                        :           24 Januari 2011 (Isnin)
Masa                                      :           8:40-9:10 (30 minit)
Tema                                      :           Mengenal bentuk huruf
Tajuk                                      :           Huruf A-Z (huruf besar dan huruf kecil)
Standard Kandungan             :           1.2       Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi
bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
                                                                      ayat dengan betul.
3.2      Menulis secara mekanis berdasarkan
           bahan yang diberi dengan betul dan kemas
Standard Pembelajaran         :           1.2.1    Mendengar, mengecam dan menyebut nama
                                                                        abjad dengan betul dan tepat.
3.2.1    Menulis dan membentuk huruf besar dan huruf kecil dengan cara yang betul serta tulisan yang
kemas
Objektif                                  :           Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
1.            Menyebut nama abjad A-Z dengan betul.
2.            Menulis bentuk huruf besar dan huruf kecil ABC dengan cara yang betul.
BBM                                       :           Lembaran kerja, Carta-carta huruf abjad rumi A - Z,
Kad-kad huruf ABC, marker pen, papan putih, pemadam papan tulis, kad-kad huruf abjad rumi A – Z.
Pengetahuan Sedia Ada        :           Murid pernah mendengar lagu ABC.
Nilai Murni                              :           Berani, bertanggungjawab dan bekerjasama.

LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Menarik minat murid melalui nyanyian

Huruf A – Z ada 26 huruf

Terdiri daripada huruf besar dan huruf kecil
1.    Guru meminta murid menyanyikan lagu ABC.
2.    Guru menerangkan tajuk pelajaran hari ini.
Pengelolaan :
Secara kelas.

NILAI :
Bekerjasama.
Langkah 1
(12 minit)

Huruf besar dan huruf kecil.
1.    Guru mengedarkan carta-carta huruf abjad rumi A – Z kepada murid.
2.    Guru meminta murid menyebut huruf-huruf pada carta tersebut satu persatu.
3.    Murid menyebut huruf-huruf tersebut dan guru menyemaknya.
4.    Guru menunjukkan huruf besar dan huruf kecil kepada murid.
5.    Guru menyebut huruf-huruf tersebut dan diikuti oleh murid.
BBM :
Carta-carta huruf abjad rumi A – Z, kad-kad huruf abjad rumi A – Z.

Pengelolaan :
Secara kelas.
Langkah 2
(6 minit)
Teknik menulis 3 huruf abjad rumi A-Z yang pertama dengan cara yang betul.

Huruf besar dan huruf kecil A, B, dan C.
1.    Guru meminta murid tampil ke hadapan untuk menulis huruf besar dan huruf kecil A, B dan C dengan cara yang betul.
2.    Guru menyemak dan membetulkan jawapan murid.
BBM :
Kad-kad huruf ABC, marker pen, papan putih, pemadam papan tulis.

Pengelolaan :
Secara individu.
Secara kelas.

NILAI :
Berani.





Langkah 3
(5 minit)
Membubuh tanda 
pada huruf kecil.

Membubuh tanda
pada huruf besar.
1.    Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid menyiapkannya.
2.    Murid menyiapkan lembaran kerja tersebut dan guru menyemaknya.
BBM :
Lembaran kerja.
Pengelolaan :
Secara individu.
Secara kelas.
Penutup
(2 minit)
Huruf A hingga Z.
1.    Guru meminta murid menyebut huruf-huruf abjad rumi A – Z .
2.    Murid menyebut huruf-huruf tersebut dengan betul.
BBM :
Carta-carta huruf abjad rumi A – Z.

Pengelolaan ;
Secara kelas.

NILAI :
Bertanggungjawab.

No comments:

Post a Comment